Choď na obsah Choď na menu
 


Kvetný víkend 2010

Viac ako 800 mladých ľudí Žilinskej diecézy sa stretlo počas Kvetného víkendu vo farnosti Martin-Sever. Pestrý program prehlboval mladých zo všetkých 10 dekanátov v téme, ktorú určil Svätý otec Benedikt XVI. svojím listom mládeži: „Učiteľ dobrý, čo mám robiť, aby som obsiahol večný život?" Súčasťou programu bolo predstavenie dekanátov, svedectvá, množstvo workshopov, koncert chvál v podaní Rieky života, krížová cesta, dialógy s otcom biskupom či tombola. Vyvrcholenie oboch dní sa koncentrovalo do svätej omše, ktorú celebroval na Kvetnú nedeľu o 10.30 v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine otec biskup Tomáš Galis. Počas homílie vyzval mladých, aby hľadali svoje povolanie. Cirkev akoby odovzdávala mládeži kľúč dôvery, lebo Cirkev a mladí sa navzájom potrebujú.

Vďaka za dlhodobú prípravu, nápady a organizáciu oboch dní patrí p. kaplánovi Ľubomírovi Majtánovi, Slávke Gajňákovej a tímu, ktorí okolo seba zmenežovali. Mladí vyjadrili túžbu stretnúť sa aj o rok, kedy sa budú pripravovať na svetové stretnutie mládeže so Svätým otcom v Madride.

Informoval: Zdenko Pupík

Sobotný deň začal dažďom z neba, akoby Boh chcel požehnať a pripraviť úrodnú pôdu na svoje pôsobenie. A tak aj bolo. Deň zázrakov sa mohol začať. Už okolo 8:00 začali prichádzať mladí ľudia z celej Žilinskej diecézy, ale aj mimo nej, aby sa zaregistrovali a ubytovali. O 10:00 to všetko začalo, a to predstavením hymny Kvetného víkendu, ktorú zložila šikovná speváčka Simonka Martausová. Veľký zástup sa odobral na slávenie sv. omše do Kostola Sedembolestnej Panny Márie v Martine na Severe, ktorú celebroval generálny vikár Žilinskej diecézy Ladislav Stromček. Povzbudil nás slovami mladého človeka, ktorý sa pýtal Boha: „ Učiteľ dobrý, čo mám robiť, aby som obsiahol večný život?" Táto otázka bola ústredným mottom Kvetného víkendu 2010, na ktorý sme zamerali celú našu pozornosť.

Počasie nám prialo, hoci zima ešte bola dostatočná. Teplý guľáš na obed nás všetkých zahrial. Posilnení na tele sme sa posilňovali aj na duchu 19 workshopmi v 2 blokoch, aby každý mladý mohol zakúsiť niečo iné, napríklad: Tvorivé dielne; Netradičné nástroje; Okultizmus; Klinická smrť; Viera v praxi; Kto je učeník, kto učiteľ; Sekty; Reč tela a pod. Každý mladý si mohol prísť na svoje. O zážitkoch z predpoludnia a z workshopov sme sa mohli rozprávať v skupinkách. Zo skúseností nielen animátorov, ale aj mladých sme mali dobrú odozvu, že skupinky sa im veľmi páčili. Ďalším bodom v programe bol koncert Rieky života, ale nebol to koncert. Bola to modlitba, kde sa 800 mladých modlilo a spievalo k nášmu Bohu. Vyvrcholením dňa bola adorácia a stíšenie sa pred Eucharistiou.

Pre nespavcov bola pripravená nočná čajovňa, pre tých unavených zaslúžený odpočinok. Za východu slnka sme si sprítomnili krížovou cestou púť Ježiša Krista na smrť. Slávnostný sprievod do kostola bol svedectvom i obyvateľom celého Martina. Otec biskup Tomáš Galis vstupoval do chrámu v koridore animátorov držiacich palmové listy, akoby symbolom vstupu Ježiša do Jeruzalema. Otec biskup povzbudil mladých ľudí k väčšej dôvere v Boha a života s ním. Po obede si našiel čas pre všetkých, kde zodpovedal na mnoho otázok mladých.

Na záver sme sa poďakovali otcovi biskupovi za jeho čas i všetkým organizátorom, najmä mladým z Martina, že pripravili bohatý program s veľmi dobrou organizáciou. Ale najväčšia vďaka patrí Bohu, ktorý si od soboty rána pripravil naozaj úrodnú pôdu, aby v nedeľu dodal odvahu a lásku pre ďalšie dni s ním.

Informovala: Slávka Gajňáková

Fotogaléria

Viac informácií

www.dcza.sk

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.