Choď na obsah Choď na menu
 


Národné stretnutie mládeže 2013

Ružomberok 11. augusta (TK KBS) - Národné stretnutie mládeže sa uskutoční v Ružomberku. Rozhodli o tom jeho organizátori, ktorí sa dnes zišli na pracovnom stretnutí práve v tomto meste. Celoslovenské podujatie je alternatívou pre slovenskú mládež, ktorá v júli 2013 nepocestuje na Svetové dni mládeže (SDM) do Ria de Janeiro. Oficiálne miesto konania oznámili ich zástupcovia na brífingu, ktorý zorganizovali symbolicky v Parku blahoslaveného Jána Pavla II. Pápež bol iniciátorom myšlienky SDM. 

"Ružomberok je križovatka ciest z východu i západu, severu i juhu. Je tu Katolícka univerzita, zdržiava sa tu množstvo mladých ľudí z celého Slovenska i zahraničia. Preto sme dali zelenú tomuto mestu," vysvetľuje Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Dopĺňa, že vznikol už aj pracovný názov stretnutia - R13. "Písmeno R pripomína mestá stretnutí, Rio de Janeiro aj Ružomberok a zároveň pod ním môžu mladí rozumieť radosť z cesty za Ježišom. Číslo trinásť vystihuje rok konania sa oboch akcií,“ vysvetľuje Ondrej Chrvala.

Zámer pripraviť celoslovenské podujatie odsúhlasili v júni biskupi Slovenska. Ružomberok vtedy označili za predpokladané dejisko. Organizačný tím v júli oslovil vedenie Ružomberka. „Mesto už vtedy prejavilo záujem aktívne sa podieľať na príprave stretnutia. Z jeho vedením prediskutujeme ďalšiu spoluprácu v najbližších týždňoch,“ hovorí riaditeľ Komisie pre mládež v Spišskej diecéze Marek Uličný, ktorý je zodpovedný za prípravu stretnutia R13 v Ružomberku. "Konečné rozhodnutie mestu prinesie prestíž, lebo ho navštívia mladí z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia,“ dodáva Marek Uličný. 

Organizačný tím aktívne pripravuje program R13, na ktorom nebudú chýbať katechézy pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a spoločenské aktivity. „Chceme prepojiť svetové podujatie so slovenským. Ukázať univerzalitu a nadšenie mladých ľudí z viery v Krista a spojiť Ružomberok so svetom,“ vysvetľuje Ondrej Chrvala, ktorý dnes s organizačným tímom navštívil možné miesta programu R13. Zároveň navštívili rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusza Zasępu. 

Celosvetové SDM sa prvýkrát konali v roku 1985 v Ríme na podnet pápeža Jána Pavla II. Pápež, ktorého jeho nástupca Benedikt XVI. vyhlásil za blahoslaveného, sa usiloval o nadviazanie bližšieho dialógu Katolíckej cirkvi s mladými ľuďmi. Naposledy sa mladí stretli vlani v Madride. Na budúcoročnom svetovom podujatí, ktoré Katolícka cirkev pripravuje v rôznych mestách každé dva až tri roky, sa počíta s účasťou najmenej 200 Slovákov. Na Národnom stretnutí mládeže sa očakáva niekoľko tisíc mladých.