Choď na obsah Choď na menu
 


RIO 2013: Dve tisícky mladých zmenili Ružomberok na RIOmberok

29. 7. 2013

 

Slovenské Svetové dni mládeže s názvom R13 prilákali počas víkendu do Ružomberka viac ako dve tisícky domácich a zahraničných pútnikov. Vedel o nich aj pápež František.

Mladí, ktorí necestovali na Svetové dni mládeže (SDM) v Rio de Janeiro, mohli zažiť kúsok Brazílie na Slovensku. Stretnutie mládeže R13 v Ružomberku sa stalo ich vernou kópiou. Počas víkendu mohli pútnici zo Slovenska, Česka, Maďarska, Litvy, Rumunska, Ukrajiny a Talianska prežiť podobný program ako mladí v Brazílii. Pápeža zastupoval kardinál Jozef Tomko, arcibiskup Cyril Vasiľ a viacerí slovenskí biskupi, Brazíliu reprezentovala veľvyslankyňa na Slovensku Susan Kleebank.

Atmosféru zo slávnej pláže Copacabana priniesla spolu s brazílskym pieskom bubnová show v podaní Campana Batucad. Dvadsaťčlenný bubenícky orchester dokázal dvojtisícový dav počas niekoľkých sekúnd rozprúdiť a rovnako aj utíšiť. Brazílske rytmy neutíchli ani počas otváracej omše, ktorú celebroval spišský biskup Štefan Sečka. Kapela Ameň Kameň, ktorá ju hudobne doprevádzala, nahrala aj slovenskú verziu hymny SDM.

V sobotu ráno sa pútnici zišli na modlitbách podľa diecéz. Spoločnú katechézu predniesol bratislavský eparcha Peter Rusnák. Na pozadí biblického príbehu Adama a Evy rozvinul myšlienku o tom, že nielen prví ľudia, ale každý človek má tendenciu pred Bohom niečo skrývať. „Predstava obrazu, ktorý máme o sebe, je niekedy diametrálne odlišná od toho, čo hovorí o nás Boh, alebo ako sa on na nás pozerá,“ povedal eparcha Rusnák. Jediná vec, ktorú Boh od nás chce, je úprimnosť. Katechézu zakončil jasným posolstvom: „Ježiš ťa miluje takého aký si, ale miluje ťa príliš na to, aby ťa nenechal takého, aký si.“

Historickou udalosťou bola prezentácia reholí v jarmočnej atmosfére na námestí Andreja Hlinku. Projekt s názvom Expo povolaní začal svoju tradíciu na SDM v Toronte v roku 2002. Pozvanie prijalo 44 reholí a 250 rehoľníkov, ktorí rozprávali o charizmách jednotlivých reholí a osobných skúsenostiach. Mladým pripravili nápaditý program – tanec známej makareny na chodúľoch, habit ako módny doplnok alebo kofolu zadarmo. „Nešlo nám o to, aby sme robili nejaký nábor, aby sme mali plné noviciáty, ale skôr mladým ukázať, že aj toto je spôsob života, sprostredkovať im stretnutie so živým Kristom. Pán Boh vie aj z motyky vystreliť a možno aj tá najobyčajnejšia záložka za pol roka k niekomu prehovorí,“ povedala pre Svet kresťanstva sestra Juliana Salašová z Kongregácie školských sestier sv. Františka.

Večernú vigíliu s názvom oRIOn viedol sekretár Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskup Cyril Vasiľ. Program zložený z bohoslužby slova, príhovoru arcibiskupa, svedectiev, umeleckého programu a adorácie, sa niesol v symbole hviezd a hviezdnej noci. „Tma nikdy nezvíťazí, ak jej čelíme svetlom,“ povedal bývalý rektor Pápežského východného inštitútu v Ríme. Podľa arcibiskupa je početná prítomnosť pútnikov v Ružomberku aj v Riu de Janeiro výrečnou odpoveďou na pochybnosti, či mladých vôbec zaujímajú hlboké a abstraktné témy. „Túžba po pravde, láske, kráse a spravodlivosti, zjednodušene túžba po absolútne, je znakom nikdy nekončiacej duchovnej mladosti, ktorá prekračuje vekové limity,“ povedal arcibiskup Vasiľ.

Nedeľné ráno pokračovalo katechézou biskupa Jozefa Haľka s názvom Mission Possible. Trnavský arcibiskup Ján Orosch zasa viedol multimediálny ruženec, ktorý spojil účastníkov R13 s veriacimi z rôznych kontinentov. Modlitba Zdravas' Mária zaznela v 20 jazykoch.

Slovenské dni mládeže vyvrcholili interaktívnou púťou na ružomberskú kalváriu, kde slávil záverečnú omšu kardinál Jozef Tomko. Na čele púte, ktorá viedla po stopách slovanských vierozvestcov a ďalších patrónov R13, niesli mladí relikvie blahoslavenej Zdenky Schelingovej, svätej Faustíny a svätého Cyrila. Kardinál Tomko vyzval mladých, aby zostali mladí duchom. „Zostaňte zhromaždení v mene Ježiša Krista. Iba ak sa inšpirujete Duchom s veľkým D, budete dýchať naširoko, pre všetkých ľudí,“ povedal kardinál vo svojej homílii.

V závere zaznel pozdravný list pápežovi Františkovi, ktorý po kardinálovi Tomkovi poslal svoje apoštolské požehnanie. „Keď som pápeža stretol po svätej omši v kaplnke a povedal mu o R13 bol nadšený a so záujmom mi udelil špeciálne apoštolské požehnanie pre vás,“ prezradil kardinál počas osobného stretnutia s dobrovoľníkmi, ktorých bolo približne 300. „Bol som milo prekvapený. Nečakal som tak kvalitný program a organizáciu. Určite by sa slovenské dni mládeže mali oddnes stať tradíciou,“ skonštatoval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

autor: Monika Marušicová 
prebraté z www.svetkrestanstva.sk


Všetko podstatné o Svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro nájdete tu.

Foto: rio13.sk